Αρχική Σελίδα

Προσκεκλημένες ομιλίες:

Μάνος Δανέζης:

Μετασχηματίζοντας τον κενό χώρο σε Ύλη και Ενέργεια: Ο Ανθρώπινος Βιοϋπολογιστής

Τεύκτρος Μιχαηλίδης: Η γεωμετρία ως αρωγός στη γλωσσική διδασκαλία

Τελευταία Ενημέρωση (Σάββατο, 13 Οκτώβριος 2018 00:34)

file icon pdf Οδηγίες διδασκαλίας για τα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών 2018-19

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αφορούν μόνο τη Βιολογία. Οι οδηγίες για τα υπόλοιπα μαθήματα είναι ακριβώς ίδιες με τις περυσινές !

«Επιλογή και αρμοδιότητες Υπεύθυνου/ης Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών (Y.Σ.Ε.Φ.Ε.) των Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων (ΓΕ.Λ.) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.)»

file icon pdf Εγκύκλιος

Οδηγίες για τη διδασκαλία της Βιολογίας και της Χημείας Γενικής Παιδείας της Β΄ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου για το σχολικό έτος 2018 – 2019

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 21 Σεπτέμβριος 2018 11:12)

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο Συνέδριο Scientix για την εκπαίδευση STEM, το συνέδριο διοργανώθηκε από τον Οργανισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών ΕΕΛΛΑΚ, την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων ΕΚΦΕ(ΠΑΝΕΚΦΕ) και το European SchoolNet στις 3 & 4 Σεπτεμβρίου 2018 στο Ε.Μ.Π. στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου. Στο συνέδριο εγγράφηκαν 857 σύνεδροι, τις ομιλίες και τα εργαστήρια παρακολούθησαν συνολικά περισσότεροι από 500 εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ερευνητές και φοιτητές. Στο πλαίσιο του συνεδρίου πραγματοποιήθηκαν 64 ομιλίες και 16 εργαστήρια από ακαδημαϊκούς και εκπαιδευτικούς.

Επιλεγμένες εργασίες μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 14 Σεπτέμβριος 2018 09:41)

Σύνδεσμοι