Αρχική Σελίδα

Η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών – ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε. διοργάνωσε το «1ο Μαθητικό Θερινό Σχολείο της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.», που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, από 27/6/2018 έως 29/6/2018.

Συμμετέχοντες του Θερινού σχολείου ήταν οι πρωτεύσαντες μαθητές των Πανελλήνιων πειραματικών μαθητικών διαγωνισμών 16th EUSO 2018 Νότιας και Βόρειας Ελλάδας, Πρόεδροι και Μέλη Επισητμονικών Ενώσεων και Εκπαιδευτικοί.

Τις ομιλίες και τις Εργαστηριακές Ασκήσεις, μπορείτε να τις δείτε ΕΔΩ.

Δείτε τώρα την ενδιαφέρουσα ομιλία του Στέφανου Τραχανά με τίτλο: "Οι πιτσιρικάδες που άλλαξαν τον κόσμο"

Τελευταία Ενημέρωση (Σάββατο, 07 Ιούλιος 2018 11:37)

file icon pdf Φ.Ε. Εξουδετέρωση

file icon pdf Φ.Ε. Οξέα - Βάσεις - Άλατα

file icon pdf Φ.Ε. Ιδιότητες Οξέων - Βάσεων

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 31 Μάιος 2018 10:58)

Πηγή: http://phenomenon.physics.auth.gr/

Τελευταία Ενημέρωση (Δευτέρα, 28 Μάιος 2018 20:57)

Θερμά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον μαθητή  Φειδάκη Αθανάσιο της Β τάξης του 2ου Γμνασίου Αιγίου, διότι με την επίδοσή του στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, κατέλαβε την 1η θέση μεταξύ 1.842 συμμετεχόντων μαθητών!

Συγχαρητήρια και στους Εκπαιδευτικούς του Σχολείου που υποστήριξαν την προσπάθεια των μαθητών τους.

Όλα τα αποτελέσματα του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΔΩ

Τελευταία Ενημέρωση (Δευτέρα, 28 Μάιος 2018 20:51)

Διεξήχθη με επιτυχία το Σάββατο 5 Μαΐου, ο τελικός αγώνας GRAND PRIX ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ 2018 (GP ’18) με τη συμμετοχή ρεκόρ 33 Γυμνασίων και 24 Λυκείων της Αχαΐας.

Οι αγώνες Επιστημονικού Πολιτισμού, στους οποίους συμμετέχουν μαθητές και καθηγητές των Γυμνασίων και των Λυκείων της Αχαΐας, διοργανώνονται για να αναδειχθεί η συμβολή όλων των επιστημονικών κλάδων (Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας και Γεωλογίας) στην ανάπτυξη των φιλικών προς το περιβάλλον τεχνολογιών και για να επισημανθεί η ανάγκη ορθής χρήσης των τεχνολογιών.

Στα χαρακτηριστικά του θεσμού των GP συγκαταλέγονται η δημοφιλία του, ο ανταγωνισμός, το παιχνίδι, η απόκτηση και η επιβράβευση της γνώσης και η αρτιότητα των νέων τεχνολογιών, η οποία καθηλώνει και συναρπάζει παίκτες και θεατές.

Τα μετάλλια κατέκτησαν:

ΓΥΜΝΑΣΙΑ:

4ο Γυμνάσςιο Αιγίου (ΧΡΥΣΟ)

20ο Γυμνάσιο Πατρών (ΑΡΓΥΡΟ)

Μουσικό Γυμνάσιο Πατρών (ΧΑΛΚΙΝΟ)

ΛΥΚΕΙΑ

1ο ΓΕΛ Πατρών (ΧΡΥΣΟ)

ΓΕΛ Καμαρών (ΑΡΓΥΡΟ)

Μουσικό ΓΕΛ Πατρών (ΧΑΛΚΙΝΟ)

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στους αγώνες και ιδιαίτερα στους Συναδέλφους Εκπαιδευτικούς που υποστήριξαν τη συμμετοχή και την προετοιμασία.

ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ Γυμνασίων file icon pdf GP18 Gym_Final.pdf

ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ Λυκείων      file icon pdf GP18 Lyk_Final.pdf

Φ Ω Τ Ο Γ Ρ Α Φ Ι Ε Σ

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 11 Μάιος 2018 22:59)