Αγαπητοί Συνάδελφοι,

διαρκούντων των ομοβροντιών των αντιμαχομένων μερών περί του δημιουργηθέντος(;) προβλήματος σχετικά με το Δ θέμα του πρόσφατου διαγωνισμού (και όχι εξετάσεων) ΦΥΣΙΚΗΣ, υπενθυμίζω κάτι που μάλλον έχουμε ξεχάσει(;;;)

Η ιδέα του Θέματος Δ (κύλινδρος που περιέχει μη περιστρεφόμενη μάζα) ΥΠΑΡΧΕΙ στο ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης (σελ. 19) - (Εργαστηριακή Άσκηση 4). Επίσης έχει επανειλημμένως σχολιαστεί στα σεμινάρια των ΕΚΦΕ κατά τη βιωματική εκτέλεση των ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ Εργαστηριακών Ασκήσεων, πρόσφατα αλλά και στο παρελθόν, το γεγονός ότι οι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ Εργαστηριακές Ασκήσεις δεν έχουν το νόημα των καταναγκαστικών έργων αλλά εκφράζουν το χαρακτήρα των Φυσικών Επιστημών. .

Για του λόγου το αληθές σας επισυνάπτω το σχετικό κείμενο (σελ 19).

.......θα μπορούσαμε ....να υπολογίσουμε .... ενός μπουκαλιού που περιέχει υγρό μέχρι τη μέση του; ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΑΤΕ την απάντησή σας. !!!!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσοι το είχαμε διδάξει; ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε στο http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/document/file.php/DSGL-C...

Γιώργος Ζησιμόπουλος