Αρχική Σελίδα Έργα - Συνεργασίες Έργα-Συνεργασίες Πανελλήνιος Διαγωνισμός Διαστημικής CanSat in Greece

Το CanSat in Greece 2022 είναι ένας πανελλήνιος διαγωνισμός διαστημικής που διοργανώνεται από τη SPIN - Space Innovation σε συνεργασία τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA) με την υποστήριξη του National Geographic!

Ο διαγωνισμός αυτός απευθύνεται σε μαθητές και ο στόχος του είναι η εξοικείωσή τους με τεχνολογίες παρόμοιες με αυτές που χρησιμοποιούνται σε έναν δορυφόρο. Κάθε ομάδα καλείται να κατασκευάσει έναν εκπαιδευτικό δορυφόρο σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού με σκοπό να εκτελέσει κάποια αποστολή. Ο δορυφόρος αυτός εκτοξεύεται σε υψόμετρο ενός χιλιομέτρου και κατά την προσγείωσή του εκτελεί την αποστολή που έχει επιλέξει η κάθε μαθητική ομάδα.

Δηλώσεις συμμετοχής στο cansat.gr/apply.