Αρχική Σελίδα

Τέσσερις μαθητές και μαθήτριες επιλέχτηκαν για να εκπροσωπήσουν την χώρα μας στην Διεθνή Ολυμπιάδα, μεταξύ τριών χιλιάδων και πλέον μαθητών Λυκείου οι οποίοι συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας (ΠΔΒ) 2017, τον οποίο διοργανώνει η ΠEΒ υπό την αιγίδα του ΥΠΕΠΘ. Η Ελλάδα συμμετέχει στην ΙΒΟ από το 2005 και είναι η έβδομη φορά τα τελευταία οκτώ χρόνια που πετυχαίνει διακρίσεις. Ο συνολικός απολογισμός είναι 10 χάλκινα μετάλλια και 6 εύφημες μνείες.

Η 28η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας (ΙΒΟ) διεξήχθη από 23 έως 30 Ιουλίου 2017 στο Coventry της Αγγλίας. Τα αποτελέσματα αφορούν και την Αχαία αφού η μαθήτρια του 4ου ΓΕΛ Πάτρας, Ευγενία Ματθαιακάκη κατέκτησε εύφημο μνεία. Εκτός από την Αχαιή μαθήτρια η ελληνική αποστολή κατέκτησε και 2 χάλκινα μετάλλια, που κατέκτησαν ο Κωνσταντίνος Μέγγος (Π.Π. ΓΕΛ Βαρβακείου Σχ.) και η Αλκμήνη Ζανιά (Π.Π. ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής) .

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

στα παιδιά, στους γονείς τους αλλά και στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που τα στήριξαν !