Αρχική Σελίδα Έργα - Συνεργασίες Έργα-Συνεργασίες ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΦΥΣΙΚΗΣ

Σύμφωνα με τις αποφάσεις του ΥΠΠΑΙΘ, θα γίνουν ΔΥΟ Πανελλήνιοι διαγωνισμοί Φυσικής. Και οι δυο υπο την αιγίδα του Υπουργείου.

Ειδικά για τους μαθητές Λυκείου, ισχύουν τα εξής:

Ο διαγωνισμός μαθητών Γενικού Λυκείου που διοργανώνεται απο την Ένωση Ελλήνων Φυσικών θα διεξαχθεί στις 05 Μαρτίου 2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:30 π.μ. στα Σχολεία που έχουν ήδη οριστεί ως εξεταστικά κέντρα και σε αυτόν μπορούν να συμμετέχουν μόνο οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου και όχι αυτοί της Γ΄ Λυκείου.

Ο διαγωνισμός μαθητών Λυκείου "Αριστοτέλης" 2016 που διοργανώνεται απο το Φυσικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών θα διεξαχθεί στις 09 Απριλίου 2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:30 στα Σχολεία που θα οριστούν ως εξεταστικά κέντρα, για όλες τις τάξεις του Λυκείου.

Οι μαθητές που θα συγκροτήσουν την εθνική ομάδα η οποία θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 47η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2016, στη Ζυρίχη της Ελβετίας, θα επιλεγούν μετά τη δεύτερη φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής Λυκείου "Αριστοτέλης" 2016, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 07 Μαΐου 2016.

Για την ενημέρωσή σας, μπορείτε να δείτε τις πιο κάτω εγκυκλίους του ΥΠΠΑΙΘ.

Διαγωνισμοί Γυμνασίου - Λυκείου Ε.Ε.Φ. (προ τροποποίησης)

Τροποποίηση διαγωνισμού Λυκείου Ε.Ε.Φ.

Διαγωνισμός Γυμνασίου - Λυκείου ¨Αριστοτέλης¨ 2016

Ελληνική συμμετοχή στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2016